BulutTahsilat -2019’ UN DİKKAT ÇEKİCİ FİNTECH TRENDLERİ

2019’ UN DİKKAT ÇEKİCİ FİNTECH TRENDLERİ

Geleneksel bankacılığın ötesine geçmeyi hedefleyen Fintech Şirketleri ve çözümleri, bu sektördeki dijital dönüşümün itici öğesi denilebilir

8 April 2019

2019’ un dikkat çekici Fintech Trendleri
 
Geleneksel bankacılığın ötesine geçmeyi hedefleyen Fintech Şirketleri ve çözümleri, bu sektördeki dijital dönüşümün itici öğesi denilebilir. Fintech sektörünün 2019’ daki trendlerini 5 maddede toplamak mümkün.
 
Sadece dijital hizmet veren bankalar
Fintech yayıldıkça, müşterilerin bankalardan ve finans kurumlarından beklentileri değişiyor. Geleneksel bankacılık çözümleri, yerini online dünyanın sunduğu rahatlıklara dayanan çözümlere bırakıyor. Bir PwC araştırmasına göre, müşterilerin yüzde 49’u tüm işlemlerini bankaya gitmeden evlerindeki bilgisayarlardan veya ellerindeki mobil cihazlardan halledebiliyor. Tahminlere göre 2017 ve 2022 arasında fiziksel banka şubesine giden müşteri miktarında yüzde 36 düşüş gözlemlenecek. Aynı dönemde mobil bankacılık işlemlerinde ise yüzde 121 artış olacağı öngörülmekte.
 
Banka işlevlerinin otomatize edilmesi
Nakit para çekmek ve yatırmak için hala fiziksel şubelere ihtiyaç duyuyoruz. Fakat artık neredeyse her banka kredi, sigorta ve ödeme benzeri işlemler için dijital araçlar sunuyor. PwC raporunda Fintech sektöründeki küresel yatırımların 12 milyar doları aştığı aktarılmakta. Müşterilerin tercihleri ve davranışları büyük veri analizleri ile takip edilip, en geçerli çözümler oluşturulabiliyor.
 
Yapay zekalı finans asistanları
Yapay zeka, yakın geleceği radikal şekilde değiştirmesi beklenen en önemli bir kaç teknoloji trendinden biri. Doğal olarak finansal kurumlar ve sistemler de bundan payını alacak. Müşteriler daha şimdiden yapay zeka destekli chatbot ve asistanlarla karşılaşmaya başlıyor. Müşteri deneyimini hızlandırmak ve zenginleştirmek için devreye sokulan bu çözümler, akıllı servisler güçlendikçe daha geniş şekilde yayılacak.
 
Dijital ödeme ağları
Akıllı telefon ve internet kullanımı bankacılığı tamamen değiştirdi. Bir Gartner raporunda Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarının 2020’ de 20,8 milyar dolara kadar büyüyeceği öngörülmüş. Fintech çözümleri geliştirenler de ödeme sistemleri ve online bankacılık ortamlarını IoT ile birleştirmenin en ideal yollarını arıyorlar. Mesela akıllı saatler üzerinden ödeme yapma, sanal cüzdanlar ve dijital paraların kullanımı gibi.
 
Veri güvenliği çözümleri
Fintech ve genel olarak finans sektörünün en büyük dertlerinden biri güvenlik. Para neredeyse siber saldırganlar da orada ve geçtiğimiz yıllarda finans kurumları büyük saldırılara maruz kaldılar. Her sektörden şirket siber güvenlik yatırımlarını artırıyor, uzman desteği alıyor ve yenilikçi güvenlik sistemlerine yatırım yapıyor. Blokzinciri gibi gelişmiş şifreleme teknikleri, biyometrik kimlik onaylama mekanizmaları ve kişisel veri güvenliği her zamankinden fazla ilgi çeken konular.


Önceki Yazılar
...
MT940 FORMATI NEDİR ?

Kısaca, MT940 formatı 2000 senesinin başlarında ortaya çıkan uluslararası bir elektronik hesap ekstre formatıdır.

...
DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN AÇIK BANKACILIK

İngiltere'de Açık Bankacılık Ocak 2019 itibariyle bir yaşında! Open Banking LTD, Eylül 2016’da İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından kurulmuştur.

...
FINTECH TANIMI

Günümüzde “fintech” adı verilen Finansal Teknoloji şirketleri, yazılım ve modern teknolojiden faydalanarak finansal hizmetler sağlamayı amaçlayan bir işletmeyi tanımlamaktadır.

BulutTahsilat - Referanslar


İLETİŞİM

  • +90 212 691 61 60
  • +90 532 270 15 19

SOSYAL MEDYA

Copyright © 2020 BulutTahsilat. All rights reserved.