BulutTahsilat -DÜNDEN BUGÜNE FİNANSAL HİZMETLER

DÜNDEN BUGÜNE FİNANSAL HİZMETLER

Türkiye’ nin 90’lı yılların mirasını devralarak 2000’ li yılların başında tecrübe ettiği bankacılık krizi kötü bir hatıra olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor.

11 March 2019

DÜNDEN BUGÜNE...

Türkiye’ nin 90’lı yılların mirasını devralarak 2000’ li yılların başında tecrübe ettiği bankacılık krizi kötü bir hatıra olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor. Finansal hizmetlerin en önemli bileşeni olan bankacılık sektörünün yapısal problemlerinin tespit edilerek ortadan kaldırılmasına imkan sağlayan bu kriz, aynı zamanda  finansal hizmetler ve bankacılık sektörünün daha sağlam temeller üzerine oturtulmasını da mümkün kıldı.

Fintech olarak da tanımlanan finansal teknoloji faaliyetleri ise teknolojinin finansal hizmetler sektörüyle bir araya geldiği alan olarak bu sektördeki dijital dönüşüme öncülük ediyor. Bankacılık ve sigortacılık başta olmak üzere birçok finansal hizmeti hedef alan fintech şirketleri teknolojik gelişmeye gerekli önemi vermeyen bazı finansal hizmet kurumlarının faaliyetlerini sekteye uğratma potansiyelini de barındırıyor. Ancak bundan daha heyecan verici olarak sektörün inovasyon gücünü arttıran bu şirketler, tüm finansal kuruluşların müşterilerine daha iyi daha hızlı ve daha az maliyetli hizmet sunmasına da imkan sağlıyor.

Bu cazip fırsatın da etkisiyle geleneksel finansal kuruluşlar bir yandan kendi fintech iştiraklerini kurarken bir yandan da kendilerine rekabetçi üstünlük sağlayacak fintech şirketlerini satın alma yoluna gidiyor. 2010 yılından bu yana küresel çapta fintech alanında yapılan 50 milyar doların üzerindeki yatırım miktarı, muazzam bir hızla büyüyen bu alanın hem gelişmiş hem de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki geleceği ile ilgili bize önemli ipuçları veriyor.

Türkiye’nin finansal hizmetler sektörüne yatırım yapan uluslararası yatırımcıların sayısının artması ve ülkemizin sahip olduğu genç, dinamik ve nitelikli nüfus yapısı fintech ekosisteminin gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Bu katkı aynı zamanda Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesinin de yapı taşlarından birisi olacaktır.


Önceki Yazılar
...
SANAL POS ENTEGRASYONU NEDİR ?

VPOS (Virtual Point of Sale) yani Sanal POS, internette kredi kartlarından ödeme alabilmek için geliştirilmiş bir tahsilat sistemidir.

...
BULUTTAHSİLAT İLE ZAMAN KAYBI YOK

Hayatta üretmek ve ürettiğin değerin karşılığını almak gibisi yok. Çalıştığımız ofisler, kurduğumuz şirketler, hayata geçmesi için uğraştığımız girişimler, işte tam da bu tatmini yaşayabilme imkanı sunuyor bizlere.

...
PSD VE PSD2 NEDİR ?

2009 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkan Ödeme Hizmetleri Kanununa (PSD-Payment Services Directive) denir.

BulutTahsilat - Referanslar


İLETİŞİM

  • +90 212 691 61 60
  • +90 532 270 15 19

SOSYAL MEDYA

Copyright © 2020 BulutTahsilat. All rights reserved.