BulutTahsilat -NAKİT AKIŞI NEDİR?

NAKİT AKIŞI NEDİR?

İşletmenizin kasasına belirli bir zaman dilimi içerisinde giren ve çıkan paraya nakit akışı denir.

NAKİT AKIŞI NEDİR?

9 September 2019

Nakit Akışı Nedir?
İşletmenizin kasasına belirli bir zaman dilimi içerisinde giren ve çıkan paraya nakit akışı denir. Bu kavram bazen, yalnızca kasadan çıkan parayı tanımladığını düşündürse de, bahsettiğimiz çift yönlü hareket çok önemlidir. Yani nakit akışında harcanan para kadar kazanılan para da önemlidir.

Nakit Akışı ve Karlılık
İşletmeye giren nakit pozitif nakit akışı olarak adlandırılırken, işletmeden çıkan nakde negatif nakit akışı deni. Vergiler, satın alımlar, çalışan maaşları ve diğer harcama kalemleri için bir şirketin nakde ihtiyacı vardır. İşte kâr, bu giderlerin, şirketin gelirinden çıkarıldığında elde edilen paradır. 
Nakit akışı bazen kârlılıkla karıştırılır. Bir işletmenin en önemli finansal göstergelerinden biri olan kâr, sanıldığı gibi nakit anlamına gelmez. Zira bazen kârlılık seviyeniz yüksek bile olsa, nakit akışınız yeterli düzeyde olmadığında şirketiniz finansal anlamda pek çok tehlikeyle karşı karşıya gelir.
Şirketler işte bu sebeple, düzenli olarak bilanço, gelir ve nakit akışı tablolarını kontrol ederler. Şirketin sahip olduklarını ve borçlarını bilanço, kâr ve zararın detayını gelir tablosu, şirketin nakit giriş çıkışlarını ise nakit akışı tablosu gösterir. Nakit ve kâr birbirine denk değilse, yani şirketin kârı artıyorken nakit akışı düşüşteyse, işler pek de yolunda gitmiyor demektir.

Nakit Akışı Nasıl Yönetilir ?
Nakit akışınızı iyileştirmek ve doğru yönetmek için şu 5 öneriyi dikkate alabilirsiniz:
  1. Finansal durumunuzu sık sık kontrol edin
Bu kontrolleri aylık değil haftalık hatta birkaç günlük sürelerle yapmayı alışkanlık haline getirin. Finansal tablolarınızda kâr görmekle yetinmeyin, hem kârın zararla arasındaki farka, hem harcamalarınıza, hem de nakit akışınıza odaklanın. Vadeyle satın aldığınız ancak borcunu ödemediğiniz ürün ve hizmetlerin bedelini dahi hesaba katın.
  1. Nakit rezervi bulundurun
Beklenmedik bütçe açıkları ve diğer acil durumlar için bir köşede nakit rezervi tutun.
  1. Tahsil/ödeme sürelerinizi bilin ve sürprizlere açık olun
Alacak ve borç tahsil süreleri, gelir gider tablonuzun yönetimi için oldukça önemlidir. Hangi müşterinin size ne kadar sürede ödeme yapacağını, sizin hangi alacaklıya ne kadar sürede ödeme yapmanız gerektiğini bilin. Alacak sürelerinizi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Vadesi geldiği halde ödemesini tamamlamayan müşterileriniz olacaktır, bu tip durumlar için önceden hazırlık yapın.
  1. Muhasebe için profesyonel destek alın
Muhasebenizin yeterli kişi sayısına sahip olmadığını yada rutin işleriniz ile çok fazla zaman kaybettiğinizi düşünüyorsanız yardıma ihtiyacınız var demektir. BulutTahsilat sizlerin bu konuda yardımınıza koşacaktır.
  1. Harcamalarınızı kısın
Harcamalarınızı sınıflandırın. Zaruri ve düzenli harcamalarınızın yanında, ne kadar gereksiz harcama yaptığınızı da tespit edin. İlk bakışta küçük gibi görünen bazı gereksiz harcamalar birleştiğinde sizin için ciddi bir nakit kaybına yol açıyor olabilir. Kasanızdan fazladan para çıkmasına sebep olan kalemleri ortadan kaldırarak tasarrufa başlayın.
BulutTahsilat İle Nakit Akışınızı Yönetin
BulutTahsilat ile gerçekleşmiş olan gelir, gider (harcamalar , masraflar vb) kalemlerinizi nakit akış tablosunda gözler önüne sermeye hazır olun. Operasyonel olarak gerçekleştirilen rutin işleri otomatikleştirerek, sizlere hem zaman kazandırmış olacak hem de nakit akışlarınızı düzenleyip detaylı raporlara ulaşabilmenize olanak sağlayacaktır. Kendinize ait kategoriler oluşturabilir, hareketlerinizi gerekli kategorilere atabilisr ve dilediğiniz iki tarih aralığında şirketin durumunu inceleyebilmek açısından detaylı raporlarada ulaşabiliyor olacaksınız. Böylelikle önceki dönemlere göre gidişatınızın doğru bir yönde olup olmadığını da net bir şekilde analiz edebileceksiniz.


Önceki Yazılar
...
FİNTECH 2.0: YENİ BİR FİNANSAL KATILIM DÖNEMİ

Son birkaç yıl içinde FinTech, finansal hizmetler ekosistemi içerisine yerleşmiştir. FinTech'in genel algısı Bankacılık ve..

...
TAHSİLATIN OLMAZSA OLMAZ 9 ÖZELLİĞİ.

BulutTahsilat, banka hesaplarınıza gelen ödemeleri anlık olarak takip ederek muhasebe ve ERP sistemlerine otomatik olarak işlenmesini sağlar.

...
MAİL ORDER NEDİR? DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Mail Order, kredi kartı ile ödeme altyapısı olmayan firmaların tercih ettiği ve çekim işlemi sırasında kart sahibinin fiziken pos cihazının ...

BulutTahsilat - Referanslar